حمام گله داری یکی از حمام های تاریخی کشورمان است که در شهر بندرعباس واقع شده و امروزه با عنوان موزه مردم شناسی هرمزگان نیز شناخته می شود. این حمام در محله قلعه شاهی ها و نزدیک به ساحل شهر قرار دارد و قدمتش به قرن 13 هجری قمری و دوره قاجار می رسد.

حمام گله داری به همت زنده‌یاد شیخ احمد گله‌ داری که از تاجران خیر زمان خود بود افتتاح شد؛ وی این بنا را با هدف ارائه خدمات اجتماعی به مردم تاسیس و به مسجد محل معروف به مسجد گله‌ داری‌ وقف کرد. بنای حمام گله داری، برای مدت ها فعالیت داشت اما از حدود دهه 1340 و با آمدن حمام به اکثر خانه ها، به متروکه ای تبدیل شد تا اینکه در سال 1374 شمسی در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید و با بازسازی هایی که در آن صورت گرفت به عنوان موزه مردم شناسی درهایش را به روی عموم باز کرد. در حال حاضر می توانید تندیس های مومی مردم محلی هرمزگان را در این حمام مشاهده کنید و بیشتر با مشاغل و زندگی سنتی این مردمان آشنا شوید.

بد نیست اشاره کنیم حمام گله‌ داری مانند سایر حمام های تاریخی فضاهای هشتی رختکن، میاندر، خزینه، گرمخانه، آتشدان، خاص نشین و حمام خصوصی را در بر می گیرد و بر پشت بام آن پنج گنبد بزرگ و کوچک به چشم می خورد. سیستم گرمایشی حمام هم شامل انبار سوخت، آتشدان، دیگ، دودکش ها و گودال جمع آوری خاکستر می شود.

حمام گله داری در بندرعباس

 

 

حمام گله داری در بندرعباس

حمام گله داری در بندرعباس

حمام گله داری در بندرعباس