قیمت خرید یا رهن و اجاره واحدها مسکونی در شهر بندرعباس دست کمی از تهران به عنوان پایتخت کشور ندارد و بی‌مناسبت نیست که در آمارهای اقتصادی، بندرعباس یکی از پرهزینه‌ترین و گران‌ترین شهرهای کشور عنوان و رتبه‌گذاری می‌شود. یکی از شاخص‌های موثر در افزایش هزینه‌های خانوار در بندرعباس موضوع قیمت مسکن یا رهن و اجاره آن است.

بررسی میدانی نیز نشان می‌دهد که قیمت خرید واحدهای مسکونی در مناطق مختلف شهری بندرعباس از ۱٫۵ میلیون تومان به ازای هر مترمربع تا ۱۰ میلیون تومان به ازای هر مترمربع در برخی از محلات شهری در نوسان است و برخی از منازل مسکونی با توجه به امکانات ویژه‌ای که وجود دارد قیمت‌ها رشد چشمگیری می‌یابد. به عنوان نمونه قیمت هر مترمربع واحد مسکونی نوساز در محدوده رسالت جنوبی شهر بندرعباس با متریال درجه یک داخلی از ۳٫۲ میلیون تا ۴٫۵ میلیون تومان قیمت‌گذاری شده و در خیابان دانشگاه نیز در یک ساختمان ۱۴ واحدی ۷ طبقه، یک واحد ۹۵ مترمربعی با امکانات معمولی معادل متری ۳ میلیون قیمت‌گذاری شده است.

در بلوار ساحلی شهر بندرعباس با چشم‌انداز دریا نیز قیمت‌ها افزایش قابل توجهی یافته‌اند. به عنوان مثال یک ساختمان ۷ طبقه ۷ واحدی با متراژ ۱۳۵ متری به ازای هر مترمربع قیمت ۱۱ میلیون تومان قیمت‌گذاری شده و در همسایگی این مجموعه نیز ساختمانی با واحدهای ۱۱۰ متری قیمت متری ۸٫۵ میلیون در نظر گرفته شده است.

وضعیت رهن و اجاره نیز به همین شکل است. به عنوان مثال در میان تازه‌ترین موارد ثبت شده در بنگاه‌های شهر بندرعباس یک واحد نوساز ۸۵ متری با پارکینگ در خیابان دانشگاه معادل ۷۰ میلیون رهن کامل قرار داده شده است.

در بلوار افروز شهابی پور بندرعباس نیز یک واحد ۹۲ متری با قیمت رهن ۵۵ میلیون ثبت شده و در محدوده کوی ملت بلوار امام حسین نیز یک واحد ۱۰۲ متری با قیمت ۶۵ میلیون رهن کامل به ثبت رسیده است.

در منطقه سورو شهر بندرعباس نیز که به تازگی ساخت و سازهای ویژه‌ای با چشم‌انداز دریا ساخته شده است، قیمت رهن یک واحد ۱۳۵ متری با چشم‌انداز دریا با قیمت ۱۵۰ میلیون تومان رهن کامل در لیست ارائه قرار گرفته است.